W środek tarczy

13 kwi 2013

Początki drużyny Mustangs Płock sięgają czerwca roku 2007, kiedy to grupa pasjonatów  zaczęła bawić się piłką do futbolu amerykańskiego. Zabawa ta przerodziła się w Stowarzyszenie Sportowe i trwa z powodzeniem do dnia dzisiejszego. Ligowy bilans płocczan to 19 zwycięstw i 18 porażek. Od początku istnienia przez drużynę przewinęło się około 200 zawodników, którzy dłużej lub krócej pozostawali w szeregach. Drużyna rozegrała 6 spotkań w roku 2008, 6 w 2009, 9 w 2010 (4 miejsce), 10 w 2011 (wicemistrzostwo PLFA I), 6 w 2012.

Zeszłoroczne osiągnięcia i cele na nadchodzący sezon
Poprzedni sezon w wykonaniu Mustangs nie należał do szczególnie udanych, nie udało im się awansować do fazy playoff. Zawodnicy traktują poprzedni sezon jako zamknięty rozdział i skupiają się na tegorocznych rozgrywkach. Większość zawodników pamięta sezon 2011, który zakończył się dla nich wicemistrzostwem PLFA II. W klubie wierzą, że uda się powtórzyć wynik sprzed dwóch lat. Wszyscy zdają sobie jednak sprawę jak ciężki czeka ich sezon. - Przeciwnicy są bardzo wymagający i nikogo nie wolno lekceważyć - mówi Jarosław Garwacki, odpowiedzialny w płockiej drużynie za defensywę i zespoły specjalne.

- Jesteśmy drużyną, która rozwinęła się dzięki temu, że tych paru chłopaków, którzy pokochali ten sport i włożyli w niego całe serce poświęcając swój czas uczyło się nowych rzeczy. Nasz sztab trenerski składa się głownie z osób, które są w drużynie od samego początku i wiedzą, co trzeba poprawić i jakie zmiany wprowadzić aby udoskonalić naszą grę. Nadchodzący sezon będzie dla nas ważny i ciężki zarazem, gdyż mamy nowych graczy, którzy mimo dwóch sparingów i półrocznych przygotowań w dalszym ciągu uczą się tego sportu - dodaje Garwacki.

Zespół jest w zmotywowany i pewny swojej formy, która została starannie wypracowana w przerwie międzysezonowej. Doświadczenie ligowe Mustangów pozwala stawiać drużynę z Płocka w roli jednego z faworytów do wygrania PLFA I.

Sztab trenerski
Sztab trenerski jest w całości oparty na zawodnikach i osobach, którzy są z drużyną od samego początku jej istnienia. Pieczę szkoleniową nad resztą drużyny mają Maciej Łebkowski (koordynator ofensywy), Tomasz Złoteńko (koordynator ofensywy), Jarosław Garwacki (koordynator defensywy) i Mariusz Gajewski (koordynator defensywy). Ponadto drużyna prowadzi rozmowy z doświadczonym, europejskim graczem, który w nadchodzącym sezonie prócz występowania na boisku będzie pełnił rolę trenera głównego.

Wzmocnienia i straty
Po poprzednim sezonie odeszło około 12 graczy. Powody były najróżniejsze, począwszy od zmiany miejsca zamieszkania, poprzez wyjazd na studia, zmianę pracy, a skończywszy na sprawach prywatnych. Kilku zawodników zagra w innych polskich klubach. W szeregach pozostało jednak około 25 doświadczonych zawodników.

Niewątpliwą korzyść przyniosła kampania rekrutacyjna, dzięki której w okresie jesienno-zimowym pozwoliła wcielić do drużyny 25 graczy. Pod okiem sztabu trenerskiego oraz doświadczonych kolegów nowicjusze przygotowywali się do swojego pierwszego sezonu. Mustangi prowadzą też rozmowy z graczami zagranicznymi, jednak nie są one na tyle zaawansowane żeby można było przytoczyć konkretne nazwiska.

- Nowi gracze to na pewno świetny materiał na futbolistów, w wielu przypadkach nie odstają zawodników, którzy są w szeregach Mustangów od dobrych paru lat. To pierwszy sezon w którym wystąpimy tak licznym, niemal 50 osobowym składem. Uprawiając ten sport przez 6 lat doskonale wiem, że tu kluczowe znaczenia ma jakość, a nie ilość. Cały czas dążymy do tego by ta jakość była jak najwyższa - komentuje Garawcki.

- Cały czas działamy oczywiście pozasportowo promując drużynę i sport w Płocku oraz jego okolicach. W tym roku zacieśniliśmy współpracę z Urzędem Miasta, co zaowocowało dużym wsparciem naszej sportowej działalności. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni władzom, za przychylność i pomoc. Mimo wsparcia z miasta finanse są nadal największym problemem. Ciągle szukamy biznesowego partnera strategicznego naszej drużyny.

Miejsce rozgrywanych meczów
Tegoroczne obiekty na których rozgrywane będą mecze domowe nie są jeszcze do końca sprecyzowane. Klub Sportowy Stoczniowiec służy do treningów, ale trwający remont uniemożliwia przeprowadzenie tam meczu ligowego. Obecnie prowadzone są rozmowy z przedstawicielami klubu piłki nożnej Wisła Płock, aby w tym miejscu jak w ubiegłym roku zagościć i rozegrać pierwsze mecze domowe na bocznym boisku ich obiektu. Co do ostatniego meczu u siebie to plan jest jasno i klarownie sprecyzowany. Otóż mecz ten rozegrany będzie na najbardziej reprezentatywnym obiekcie sportowym w mieście, czyli Stadionie Miejskim dzięki uprzejmości Miejskiego Związku Obiektów Sportowych i włodarzy Urzędu Miasta Płock.

Wzmocnienia poza boiskiem
Działania Mustangs nie ograniczają się jedynie do boiska. Futboliści z Płocka starają się brać czynny udział w szerzeniu kultury w Płocku, między innymi poprzez udział w WOŚP, Wieczorze Marzeń w ZOO, Pikniku Lotniczym. Współpraca z wieloma instytucjami i organizatorami na stale wpisała się w kalendarz klubu. Ma to ogromny wpływ na większą świadomość mieszkańców i  zainteresowanie sportem, jak i samą marką Mustangs, która z każdym rokiem staję się wyraźniejsza i bardziej rozpoznawalna.

Adam Kotliński